0850 302 44 33 WhatsApp
Ayvalık Otelleri
Ayvalık Otelleri (Bu aramaya ait Otel Bulunmuştur)

Ayvalık Otelleri

Ülkemizin yaz turizmine büyük katkı sağlayan Ayvalık, tarihte birçok medeniyetin dikkatini çekmiş önemli yerleşim alanları arasındadır. Balıkesir il merkezine 125 kilometre uzaklıkta yer alan Ayvalık’ın gezilecek ve görülecek birçok noktası bulunuyor. Doğanın ve tarihin harmanlandığı Balıkesir-Ayvalık’ın her beldesi tatilciler tarafından ilgi görmekte. Özellikle Sarımsaklı bölgesi en çok tercih edilen beldesidir. Yıl içerisinde yüzlerce turiste ev sahipliği yapıyor olmasından dolayı Ayvalık otel kategorisinde hizmet veren konaklama tesislerinin sayısı oldukça fazla. Bundan dolayı Ayvalık otelleri yıl içerisinde gelen turistlerin tüm konaklama ihtiyacını karşılamaktadır. Ayvalık’ın yöresel yemeklerinden gece hayatına, tarihi mekânlarından doğasına kadar uzun ve oldukça eğlenceli bir Ayvalık tatili sizleri bekliyor.

Moya Tours İle Ayvalık Gezilecek ve Görülecek Yerler

Cunda Adası: Alibey Adası olarak da adlandırılan Cunda, Ayvalık ilçe merkezine yaklaşık 9 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ayvalık’ın en görülesi noktası olan Cunda, daha çok sakin bir tatil isteyenler tarafından tercih ediliyor. Adanın doğası kadar tarihi de dikkat çekici… Ayışığı Manastırı, Ayos Yannis Kilisesi, Despot Evi ve Taksiyarhis Kilisesi Cunda Adası’nın tarihine ışık tutan yapılarındandır. Ayvalık gezilecek ve görülecek yerler listenize Cunda Adası’nı dahil etmelisiniz. Aşıklar Tepesi de görmeniz gereken bir diğer nokta.

Sarımsaklı Plajı: Ayvalık’ın denize girmek için en çok tercih edilen noktası Sarımsaklı Plajı’dır. 7 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan plajda kafeteryalar mevcut.

Şeytan Sofrası: Ayvalık tatilinizde ünlü Şeytan Sofrası’nı ziyaret edebilirsiniz. Ayvalık’ın en güzel manzaralarından birine hakim olan Şeytan Sofrası, Sarımsaklı’ya yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve tatilciler tarafından sürekli ziyaret edilen noktaların başında geliyor.

Camiler: Eski dini yapılara ilginiz varsa Ayvalık camilerini ziyaret edebilirsiniz. İlk olarak Ayvalık Merkez’de yer alan Saatli Camii’ne rotanızı çevirin. 1850’li yıllarda kilise olarak inşa edilen ve 1928 yılında cami olarak restore edilip ibadete açılan Saatli Camii, bölgenin en çok ziyaret edilen tarihi mekanlarındandır. Yine Ayvalık Merkez’de bulunan Hamidiye Camii ve Altınova bucağında yer alan Hacı Bayram Camii de gezmeniz gereken diğer yapılardır.

Kilise ve Manastırlar: Ayvalık’a bağlı olan Kemal Paşa Mahallesi’ndeki Ayazma Kilisesi, Sarımsaklı’daki Aya Athanasiu Kilisesi, Çamlık Koyu’nun karşısında yer alan Agia Paraskevi Manastırı gezi listenize dahil olabilir.

Ayvalık Yapılacak Aktiviteler

Patricia Koyu, Ortunç Koyu, Cennet Ada Koyu ve Ayvalık’ın diğer koy ve plajlarında serinleyip güneşlenmek, tatilinizde sizleri dinlendirecek en güzel aktivitelerin başında geliyor.

Ülkemizde gün batımının en güzel izlendiği yerler arasındaki Şeytan Sofrası’na giderek gün batımına mutlaka şahit olun.

Tekne turlarıyla; Çıplak Ada, Kara Ada, Akvaryum Koyu, Badavat Koyu’nu ziyaret edin. Eğer pasaportunuz yanınızdaysa Midilli Adası’na düzenlenen tekne turlarına da katılmalısınız.

Cunda Adası’nda rakı balık yaparak keyifli bir akşam geçirmeden Ayvalık tatilinize son vermeyin.

Ayvalık’ta Ne Yenir?

Zeytinyağlı ve deniz ürünlerinin ön planda olduğu Ayvalık, zengin bir mutfak kültürün sahiptir. Eğer tam mevsimiyse papalina balığını mutlaka tatmalısınız. Şarap soslu ahtapot, balıklı bamya, ahtapot köftesi, kestane havyarı da Ayvalık’ın ünlü lezzetleri arasında… Bu arada meşhur Ayvalık tostundan yemeden evinize dönmeyin.

Moya Tours ile Ayvalıktaki otelinizde yerinizi ayırmayı unutmayın.